رازهای پنهان زعفران و افسردگی

رازهای پنهان زعفران و افسردگی

با دارینا زعفران همراه باشید…🌷😃🌷

 از قدیم الایام یادگار مانده است که هر زمان فردی ناراحت و غمگین است ، به او زعفران می دهند . البته نوع استفاده زعفران متفاوت است ، برخی آنرا در چای ریخته و به صورت چای زعفرانی میل می نمایند ویا عده ای دیگر آنرا در غذاها و به این صورت استفاده می نمایند .

 کلیه حقوق مادی و معنوی اثر مرتبط با دارینا زعفران بوده و استفاده بدون منبع از نظر شرعی و قانونی خلاف می باشد ، لطفا فرهنگ سازی کنیم و منبع را درج نمائیم .

 

از قدیم الایام یادگار مانده است که هر زمان فردی ناراحت و غمگین است ، به او زعفران می دهند . البته نوع استفاده زعفران متفاوت است ، برخی آنرا در چای ریخته و به صورت چای زعفرانی میل می نمایند ویا عده ای دیگر آنرا در غذاها و به این صورت استفاده می نمایند .

 

 

افسردگی چیست ؟

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار ، رفتار ، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد .

 

 

انواع مختلف افسردگی چیست؟

افسردگی شدید (حاد) :

داشتن علائم افسردگی در بیشتر زمان روز به مدت حداقل دو هفته که با کار ، خواب و خوراک ، درس و لذت شما از زندگی تداخل پیدا می کند .

 

🌷با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید🌷

 

افسردگی مزمن :

داشتن علائم افسردگی که بیش از دو سال طول بکشد نشان از داشتن افسردگی مداوم دارد .

 

افسردگی هایی که تحت شرایط خاص ایجاد می شوند :

افسردگی پرینتال :

زنانِ دچار این افسردگی، دوران کاملی از افسردگی حاد را در دوران بارداری و پس از زایمان تجربه می کنند.

 

اختلال موثر فصلی (SAD) :

این نوع اختلال با تغییر فصل ها می آید و می رود، معمولا در اواخر فصل پاییز شروع و در اواخر بهار یا تابستان پایان می یابد.

 

افسردگی روانی :

این نوع افسردگی زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار افسردگی حاد به همراه اشکالی از روان پریشی مانند توهم یا دیدن یا شنیدن مسائل ناراحت کننده که دیگران قادر به دیدن یا شنیدن آن ها نیستند می شود .

 

 

علت‌های افسردگی :

رویدادهای زندگی :

سختی‌های دوران کودکی مانند از دست دادن نزدیکان ، غفلت و فروگذاری در نگه‌داری و تربیت، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان به بروز افسردگی در بزرگسالی کمک می‌کند . سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش ویژه و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی دارد.

رویدادها و تغییر و تحولات زندگی که ممکن است باعث افزایش بروز افسردگی شوند عبارتند از: زایمان ، یائسگی ، مشکلات مالی ، بیکاری ، استرس کاری ، تشخیص‌های پزشکی (سرطان ، ایدز و غیره) ، قلدری ، از دست دادن یک دوست ، بلایای طبیعی ، انزوای اجتماعی ، تجاوز ، مشکلات رابطه‌ای یا زناشویی ، حسادت ، جدایی و آسیب‌های جبران ناپذیر . نوجوانان ممکن است به واسطه عدم پذیرش اجتماعی ، فشار و قلدری از طرف هم‌سالان در معرض افسردگی قرار گیرند . هم‌چنین کودکانی که در معرض مادران افسرده قرار می‌گیرند رشدشان تا ۱۲ ماهگی به تأخیر می‌افتد .

 

 

شخصیت :

افرادی که در پرسشنامه‌های مربوط به افسردگی نمرات بالاتری از عامل روان‌رنجوری می‌گیرند ، بیشتر دچار افسردگی و اختلال افسردگی اساسی هستند. هم‌چنین افراد افسرده معمولاً درون‌گراتر از سایر افراد هستند .

 

 

عوامل زیستی :

عوامل زیستی مثل تغییراتی در تنظیم انتقال دهنده های عصبی شیمیایی مغز بخصوص نوراپی نفرین و سروتونین که دو انتقال دهنده ی شیمیایی از نوع آمین زیستی هستند . عوامل ژنتیک ، تغییرات تنظیم هورمونی شامل استرس شدید زودرس که می تواند تغییرات پایدار در پاسخ های رفتاری و نوروآندوکرین ایجاد کند .

 

 

درمان‌های پزشکی :

افسردگی ممکن است ناشی از دورهٔ درمان باشد ، از جمله مصرف داروهایی که باعث افسردگی می‌شوند . درمان با افسردگی مرتبط است که شامل اینترفرون تراپی، متابلاکرها ، داروهایایزوترتینوئین ، ضد بارداری ، ضد تشنج ، ضد میگرن ، ضد روان‌پریشی ، عوامل قلبی و عوامل هورمونی می‌شود .

 

 

مواد مخدر و روان‌گردان :

چندین سوء مصرف مواد می‌تواند باعث تشدید افسردگی شود چه در خماری و چه در ترک و هم‌چنین از آثار به‌جای مانده از مصرف . این مورد شامل نوشیدنی‌های الکلی ، آرام‌بخش‌ها ( از جمله بنزودیازوپین تجویزی ) ، مخدرها ( از جمله مسکن‌های تجویزی و مواد مخدر مانند هروئین ) ، محرک‌ها (مانند کوکائین و آمفتامین ) ، روان‌گردان‌ها و مواد استنشاقی می‌شود . برخی داده های جدید حاکی از آن است که میزان بروز اختلال افسردگی اساسی در میان افراد زیر ۲۰ سال در حال افزایش است . این مساله ممکن است به دلیل افزایش مصرف الکل و سومصرف سایر مواد در این گروه سنی باشد .

 

 

بیماری‌های غیر روانی :

خلق افسرده می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌های عفونی ، کمبودهای تغذیه‌ای ، شرایط عصبی و مشکلات فیزیولوژیکی ، از جمله آندروژن ( در مردان ) ، بیماری آدیسون ، نشانگان کوشینگ ، کم‌کاری تیروئید ، بیماری لایم ، اِم اِس ، بیماری پارکینسون ، درد مزمن ، سکته مغزی ، دیابت و سرطان باشد .

 

 

نشانگان روانی :

افسردگی به عنوان علائم اصلی نشانگان روانی است . اختلال خلقی گروهی از اختلالات اولیه خلقی به حساب می‌آید . این شامل اختلال افسردگی اساسی (MDD یا افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی) می‌شود که فرد در آن حداقل دو هفته حالت افسردگی دارد و تقریباً شوق و علاقه خود را نسبت به هر فعالیتی از دست می‌دهد و کج‌خلقی که علائم آن به شدت نشانه‌های اختلال اساسی نیستند. اختلال دو قطبی نیز یکی دیگر از اختلالات خلقی است که منجر به افسردگی می‌شوند .

 

 

میراث تاریخی :

پژوهشگران گمان می‌کنند میراث تاریخی نژادپرستی و استعمار ممکن است باعث به وجود آمدن شرایط افسردگی شود .

 

 

علائم افسردگی :

تغییرات خواب :

بسیاری از مبتلایان به افسردگی با تغییرات الگوی خواب مواجه می‌شوند. تغییر الگوی خواب گاهی به شکل بی‌خوابی و گاهی به شکل خوابِ زیادتر از حد معمول بروز می‌کند . صبح خیلی زود بیدار شدن از جمله علائم شایع در افسردگی‌های حاد است .

 

تغییرات اشتها :

گاهی مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله، به کم‌خوری یا پرخوری روی می‌آورند. این تغییر اشتها می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شدید شود .

 

عدم تمرکز :

برخی مبتلایان به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در روزنامه خواندن یا دنبال کردن ماجراهای سریال‌های تلویزیونی نیز دچار مشکل می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها، حتی تصمیمات پیش‌پا‌افتاده، برای‌شان دشوار می‌شود .

 

کمبود انرژی :

مبتلایان به افسردگی معمولا احساس خستگی شدید می‌کنند، در فکر کردن کُند می‌شوند و قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره نیستند .

 

بی‌علاقگی :

مبتلایان به افسردگی ممکن است علاقه‌ی خود را به انجام فعالیت‌های عادی روزمره از دست بدهند یا ظرفیت تجربه‌ی خوشی و لذت را نداشته باشند. این افراد حتی احتمال دارد به بی‌اشتهایی یا عدم تمایلات جنسی دچار شوند .

 

کمبود اعتمادبه‌نفس :

مبتلایان به افسردگی مدام در فکر کاستی‌ها و ناکامی‌هایشان هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می‌کنند. افکاری مانند «من یه بازنده‌ام » یا «دنیا جای خیلی ترسناکیه.» بر ذهن این افراد چیره می‌شود .

 

ناامیدی :

افسردگی موجب می‌شود فرد احساس کند دیگر هیچ اتفاق خوشایندی در راه نیست . معمولا به دنبال این نگرش منفی ، افکار خودکشی‌گرایانه بروز می‌کنند که باید بسیار جدی گرفته شوند .

 

تغییرات حرکتی :

برخی مبتلایان به افسردگی به لحاظ قوای جسمی تحلیل می‌روند یا دچار بی‌قراری حرکتی می‌شوند ، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم بزنند .

 

دردهای جسمی :

عده‌ای از مبتلایان به افسردگی به جای اینکه از احساسات اندوه‌بار خود حرف بزنند، مدام از سردرد یا ناراحتی‌های معده شکایت می‌کنند. 

 

 

درمان افسردگی چیست ؟

خلق افسرده ممکن است به درمان حرفه‌ای نیازی نداشته و یک واکنش طبیعی نسبت به رویدادهای زندگی ، علائم برخی از شرایط پزشکی یا عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی داروها و درمان‌های پزشکی باشد . در بین گیاهان دارویی زعفران یکی از مواد موثر در درمان افسردگی می باشد . مواد مؤثره موجود در زعفران و به طور اختصاصی کروسین و سافرانال تأثیری مشابه داروی فلوکستین داشته و از بازجذب دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب اثر ضد افسردگی خود را اعمال می‌نماید . در مطالعه بالینی که روی ۳۰ بیمار مبتلا به افسردگی در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۵ سال برای مقایسه کپسول‌های۳۰ میلی گرم زعفران و کپسول‌های ۱۰۰ میلی گرم ایمی پیرامین به مدت ۶ هفته صورت گرفت نشان داد که هیچ تفاوت معنی داری بین این دو گروه دیده نشد و در هر دو گروه بهبودی چشمگیری مشاهده گردید . همچنین برخی عوارض ایمی پیرامین مانند خشکی دهان در گروهی که زعفران مصرف کرده بودند مشاهده نگردید . در مطالعه بالینی دیگر که به صورت دو سویه کور بر روی ۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی به مدت ۶ هفته و برای مقایسه کپسول‌های ۳۰ میلی گرم  زعفران در مقایسه با فلوکستین mg20 انجام گرفت نشان داد که بین دو گروه تفاوت معنی داری دیده نشد و در هر دو گروه علایم افسردگی بهبود یافت . باید این را بدانید که زرپران یا همان زعفران طبعی گرم و خشک  دارد . این گیاه معجزه آسا در درمان ناراحتی و افسردگی بسیار مورد توجه است  تا جائیکه حتی خاقانی در شعرش از آن صحبتی به میان آورده است :

 

گر کسی را زعفران شاید فزاید گو فزای         چون تو با غم خو گرفتی زعفران کس مخور 

تحقیقاتی که در اینباره بر روی زرپران انجام شده است حاکی از این است که این ادویه گرانبها می تواند آثار ناراحتی و افسردگی را براحتی از بین ببرد ! طی تحقیقی که دكتر

حسین حسین زاده  از محققان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارش دکتر مرجان نصیری اصل  انجام داده اند و در مجله معتبر fhytotherapy

Research از مجموعه مجلات  Wiley  به چاپ رسیده است بر روی اثرگذاری زعفران در بهبود ناراحتی و افسردگی تاکیده شده و جالب است بدانید که این تحقیق  از کتاب

دوم قانون بوعلی سینا ( مجموعه ۵ جلدی ) و بیش از ۸۰ مقاله و کتاب بهره گرفته است .

 درباره معرفی قسمت های مختلف زرپران طی مطالب بعدی صحبت می نمائیم و در  اینجا فقط به یک توضیح مختصر بسنده می کنیم :

زعفران که در واقع قسمت کلاله  یا همان سه شاخه قرمز رنگ گیاه کرکوس سایتوس ( crocus sutivus) می باشد دارای مواد کارتنوئیدی (کروسین ، کروستین ، کارتنولیکوپن )  منوترژنالدئید ( پیکروکروسین و سافرانال ) فلاونوئید و مواد دیگر می باشد . یکی از خواص زرپران که در طب سنتی آمده است  شادی آور بوده آن می باشد . در بخش اصلی این مقاله اثرات مختلف زرپران که توسط ابوعلی سینا ادعا شده است با مقالات معتبر علمی مستند شده است از جمله کاربردهای عنوان شده در جلد دوم کتاب قانون شادی آور و مفرح بوده زرپران است که اثرات ضد افسردگی زعفران و گلبرگ آن در انسان و حیوان ثابت شده است . این اثرات همسان با داروهای ضد افسردگی استاندارد مانند ایمی پرامین یا فلوکستین بوده است . گفتنی است :‌

 

دکتر حسین حسین زاده با انتشار ۳۵ مقاله در پایگاه اطلاعاتی ISI رتبه اول انتشارات علمی زعفران از جنبه

علوم پزشکی را به خود اختصاص داده است .  وی اخیرا در ماه اگوست سال ۲۰۱۲ میلادی با رتبه ۲۴۸۲ از بین

۳۳۱ هزا ر۶۰۰ محقق در زمره یک درصد دانشمندان جهان در گرایش دارو شناسی و سم شناسی قرار گرفته است .

این استاد دانشکده دارو سازی تا کنون موفق به کسب سه رتبه از جشنواره کشوری رازی شده است .

 

طی این تحقیق :  محققان ابتدا با انجام برخی آزمون های رفتاری در موش، عارضه افسردگی ایجاد كردند و سپس با تزریق زرپران به موشهای افسرده دریافتند كه زعفران در

حد داروهای ضدافسردگی مانند فلوكستین و ایمیپرامین كارآیی دارد. وی طول مدت انجام این تحقیق را حدود شش ماه ذكر كرده است .

این محقق با اشاره به اینكه افسردگی یكی از بیماری های شایع در ایران بویژه در بین زنان می باشد ، افزود :  طبق نتایج این تحقیق استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یك فنجان چای زعفرانی برای تمدد اعصاب به مردم توصیه می شود . 

 

🌷با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید🌷

مطالب مرتبط و منابع :

زعفران یا همان زرپران چیست؟

زعفران و بارداری ، آری یا خیر ؟

http://www.mums.ac.ir
https://www.alodoctor.ir
https://fa.wikipedia.org/wiki

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *