تاثیرزعفران بر روی قلب و عروق(قسمت اول مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن )

تاثیرزعفران بر روی قلب و عروق(قسمت اول مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن )

با دارینا زعفران همراه باشید………😊👇🌷

قلب
darinazaferan.ir

open image

برای آشنایی با گیاه زعفران بر روی این متن کلیک نمائید.

کلاله های زعفران یا به اصطلاح عامیانه قسمت های قرمز رنگ گیاه زعفران چیزی در حدود ۱۵۰ماده شیمیایی مفید را در خود ذخیره نموده اند .

قلب
darinazaferan.ir

open image

از جمله این مواد شیمیایی میتوان به :

کارتنوئید:کروستین و کروسین ( عامل رنگ زعفران ) ، آلفا کاروتن ،لیکوپن،زاگزانترین

آلدئید مونوترپن:پیکروکروسین ( عامل طعم تلخ زعفران ) ، سافرانال ( عامل عطر زعفران )

مونوترپنوئید :کروکوسانتین ها

ایزوفرون ها و فلاونوئیدها اشاره کرد .

زعفران دارای خواص متعددی از جمله : بهبود سیستم عصبی مرکزی ، بهبود دستگاه گوارش ، بهبود کبد و کلیه و قلب ، بهبود سیستم ایمنی بدن ، بهبود سیستم اندوکرین می باشد و جالب است بدانید که قبل ازاینکه این موارد به اثبات علمی برسند طبیبان در زمان های قدیم از زعفران برای موارد زیر از زعفران استفاده می نمودند :

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

کاهش تب

خلط آور

ضد درد

آنتی اسپاسمودیک یا همان ضد اسپاسم یا کرامپ عضلانی

هضم کنندگی بهتر غذا

قابض

ضد فشار خون

ضد قند خون

آرام بخش

ضدافسردگی

ضد اضطراب

خواب آور

ضد تشنج

شل کنندگی عضلات

ضد درد و التهاب

تقویت قوای  جنسی

آنتی اکسیدان

تاثیر بر سلولار و همورال

تقویت حافظه و افزایش یادگیری

ضد آلزایمر

حفاظت و درمان بیماری های قلبی عروقی

ضد تومور

ضد سرفه

تقویت چشم و درمان بیماری های چشمی از جمله درمان بیماری لکه زرد چشم

درمان پوکی استخوان . زعفران با توجه به خاصیت آنتی اُکسیدانی خود اثرات فوق العاده ای بر روی سیتم قلبی عروقی دارد . در تحقیقی که در کشورهای مدیترانه صورت گرفت و با در نظر گرفتن مصرف بالای زعفران آنها ثابت شد که در بین این افراد میزان شیوع بیماری های قلبی عروقی کمتر است .

پیشنهاد میکنیم مطلب زعفران و کاهش بیماری های قلبی عروقی را نیز مشاهده کنید .

 

 

تأثير زعفران در طب سنتي : 

در طب سنتي آمده است که زعفران سلامت قلب و عروق را تأمين می نمايد. همچنين از زعفران بـه عنوان عامل كارديوتونيك نام برده شده و جالب است بدانیدکه این گیاه در درمان تپش قلب استفاده ميشده اسـت !

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

 

تأثير زعفران در طب نوين  :

اثر ضد آريتمي و ضد ايسكمي زعفران :

آریتمی (تپش قلب نامنظم) تپش یا ضربان نامنظم قلب است. آریتمی به هر تغییر در توالی نرمال و طبیعی پالس‌های الکتریکی قلب گفته می‌شود. آریتمی به شدت خطرناک و تهدیدی جدی برای ادامه حیات است.

بعضی از آریتمی ها جزئی است (مثل توقف لحظه‌ای یا ضربان نابهنگام) که به طور کلی روی نرخ ضربان قلب یا ریتم قلب اثر چندانی ندارد؛ اما آریتمی های طولانی‌تر که باعث به وجود آمدن نرخ ضربان قلب بسیار تند، بسیار کند یا نامنظم شده و باعث ناکارآمدی پمپاژ خون توسط قلب می‌شود. برخی آریتمی ها سبب بروز هیچگونه علامتی نمی شوند . سایر آریتمی ها ممکن است سبب بروز علایمی همچون سبکی سر یا سرگیجه شوند . دو نوع اصلی آریتمی وجود دارد :

قلب
darinazaferan.ir

open image

۱- برادی کاردی :

زمانی رخ می دهد که ضربان قلب بسیار آهسته است (کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه)‌.

قلب
darinazaferan.ir

open open image

۲- تاکی کاردی :

هم زمانی ایجاد می شود که ضربان قلب بسیار سریع است(بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه ) .

 

علایم آریتمی چه هستند ؟

• در صورتیکه آریتمی کوتاه باشد، معمولا فاقد هرگونه علامتی است . تنها ممکن است به صورت حذف یک ضربان قلب باشد که شما به ندرت متوجه آن می شوید .

• ممکن است احساس لرزش (ارتعاش) در قفسه سینه یا گردن ایجاد گردد .

• زمانیکه آریتمی ها شدید بوده یا آنقدر طول بکشند که عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار بدهند ، ممکن است قلب قادر به پمپ کردن خون کافی به بدن نباشد . این امر منجر به احساس خستگی یا سبکی سر یا بیحالی می شود . همچنین ممکن است منجر به مرگ گردد .

 

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

• تاکی کاردی می تواند منجر به کاهش توانایی پمپ کردن قلب و در نتیجه تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، سبکی سر یا کاهش سطح هوشیاری شود. ممکن است این حالت در صورت شدید بودن منجر به حمله قلبی یا مرگ شود .

 

تحقیقات انجام گرفته :

طی تحقیاتی که صورت گرفته است عصاره ي آبي الكلي زعفران بر روي خوكچه هنـدي آزمایش شده و بـه طـور معنـي داري تعـدادضربان و قدرت انقباضي قلب را كاهش داده .جالب است بدانید که بين غلظت هاي مختلف عصاره و اثر آن بر روي عوامـل مـذكور ارتبـاط معكوس مشاهده گرديد.

اين نتايج نشان دهنده اثرات مهاركنندگي قوي عصاره آبي – الكلي زعفران روي كانـالهـاي كلسيمي قلب ميباشد.

در تحقیقی دیگر ، عصاره آبی الکلی زعفران داراي اثرات حفاظتي بر روي گره دهليـزي بطنـي در درمـان آريتمـي هـاي فـوق بطنـي مي باشد ، در اين مطالعه به نقش نيتريك اكسيد در واسطه گري اثر زعفران بر روي خـواص الكتروفيزيولـوژي گـره دهليزي بطني اشاره گرديد . همچنين به نقش حفاظتي كروسين بر روي آريتمي شديد ايجاد شده بر اثر پرفيوژن قلبي در رت اشاره شده است ( ممكـن است اثـر كروسـين به دليل تثبيت و يا حتي تقويت سيستم دفاع آنتي اكسيداني بدن باشد)  از اين رو كروسين در درمان يا پيـشگيري از آريتمي در بيماران با بيماريهاي ايسكمي قلبي احتمـالا  مفيـد اسـت .

همچنـين درمطالعه ديگري به اثر حفاظت كننده قلبي كروسين اشاره شده است.

كروسين در سميت قلبي ايجاد شده با ايزوپروترنول با تثبيت وضعيت رداكس سلول كه در اثر ايزوپروترنول دچار اخـتلال شـده است، از طريق بهبود سيستم دفاع آنتي اكسيداني بدن ، كنترل تشكيل ليپيد پراكسيد و تعديل فعاليت آنزيمهـاي  CK-MB و LDH عمل مي كند .

مطالعه ديگري به اثر ضد ايسكمي سافرانال در مـدل ايـسكميرپرفيوژن اشاره نموده است. سافرانال سبب كاهش اندازه ناحيه آنفاركت ، افزايش عملكرد بطن چپ و تعـديل وضـعيت هموديناميك ميوكارد قلب شده است .

سافرانال سـبب افـزايش فـسفريلاسيونAkt/GSK-3b/eNOS  و كـاهش بیان پروتئین IKK-b/NFқB شده است .

 

 

تأثير زعفران در هايپرتروفي قلبي :

هایپرتروفی یا ضخیم شدن عضله قلب  عارضه‎ای از بیماری‎های قلبی است که باید افراد مراقب بزرگ شدن عضله خود خود باشند . هایپرتروفی مستلزم افزایش در ضخامت عضله قلب است و تنها یکی از حفرات قلب را تحت تاثیر قرار می دهد .

علل هایپرتروفی :

علت این امر پاسخ به افزایش استرس بر روی قلب است . شایع ترین علت هایپرتروفی بطن چپ (LVH)، فشار خون بالا یا هایپرتنشن است .

قلب
darinazaferan.ir

open image

در تصویر بالا عکس سمت چپ قلب سالم و در سمت راست قلب دارایهایپرتروفیک را مشاهده می نمائید . همچنین کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک و مصرف کوکائین دیگر علت های وقوع هایپرتروفی بطن چپ افزود.

 

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

رایج ترین علت هایپرتروفی بطن راست (RVH) بیماری هایی همچون آمفیزم و سیستیک فیبروزیس است که به ریه آسیب می رساند . این بیماری ها عروق خونی ریه را تخریب کرده و باعث افزایش فشار در سایر عروق می شوند.هایپرتروفی که در آن اندازه داخلی یکی از حفرات قلب افزایش می یابد و بسته به علت ایجاد آن ممکن است در یک، دو، یا همه حفر های قلبی رخ دهد. مهمترین علل ابتلا به این نوع بزرگی عضله قلب شرایطی هستند که مستقیما به عضله قلب آسیب می رسانند. انواع صدمه به قلب در نتیجه حمله قلبی، مصرف الکل و التهاب عضله قلبرخ می دهند.

سایر عواملی که به عضله قلب آسیب می رسانند شامل :

برخی شیمی درمانی ها

تجمع آهن اضافی در بدن

مصرف کوکائین

مصرف برخی داروهای قدیمی برای درمان اسکیزوفرنی

مصرف بعضی از داروهای درمان ایدز

قرار گرفتن در معرض فلزاتی همچون کبالت، سرب و جیوه هستند.

علائم هایپرتروفی :

افزایش اندازه قلب در افراد مختلف متغیر است و در برخی افراد نشانه ای ندارد. با شروع هایپرتروفی و افزایش نیاز به عملکرد قلب نشانه هایی به وجود می آیند :

تنگی نفس

فشار یا درد قفسه سینه

تپش قلب ( حالتی که قلب با سرعت بیشتر ، قدرت فزاینده تر یا ضربان جهشی می تپد )

تورم پا و زانو

سرپیجه یا احساس سبکی در سر

کاهش هوشیاری

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

در اَشکال خفیف تر هایپرتروفی، نشانه ها ممکن است تنها در صورت فعالیت های ورزشی یا تلاش و تقلای زیاد روی دهد. در حالت های شدید ممکن است این علائم در هر زمان حتی به هنگام استراحت نیز ظاهر شود ! 

باید اینرا بدانید که دیگر بیماری های قلبی و ریوی و سایر بیماری ها نیز می توانند این نشانه ها را به همراه داشته باشند و لذا اختصاص به بزرگ شدن عضله قلب ندارند.

مشخص شده است كه كروستين در هايپرتروفي قلبي القا شده با نوراپي نفرين با مهار پراكـسيداسيون چربـيهـا و بهبود فعاليت آنزيمهاي آنتي اكسيدان كاتالاز، سوپراكسيد دسموتاز و گلوتاتيون پراكـسيداز اثـر حفـاظتي  ايجـاد نمـوده است .

 

منبع و مطالب مرتبط :

مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن . به قلم :بي بي مرجان رضوي، محسن ايمن شهيدي، خليل آبنوس و حسين حسين زاده .
http://iranheart.ir
https://fa.wikipedia.org
http://thc.tums.ac.ir
http://drmehdikarimi.com

زعفران و کاهش بیماری های قلبی عروقی

فشار خون و خواص زعفران(قسمت دوم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن )

تصلب شرایین و خواص زعفران(قسمت سوم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن)

مرگ سلولی و خواص زعفران(قسمت چهارم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن)

کلیه حقوق مادی و معنوی اثر مرتبط با دارینا زعفران بوده و استفاده بدون منبع از نظر شرعی و قانونی خلاف می باشد ، لطفا فرهنگ سازی کنیم و منبع را درج نمائیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *