مرگ سلولی و خواص زعفران(قسمت چهارم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن)

مرگ سلولی و خواص زعفران

(قسمت چهارم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن)

با دارینا زعفران همراه باشید………😊👇🌷

open image

مرگ سلولی چیست ؟

تا به حال چنین تعریفی شنیده اید ؟
شاید در فیلم ها دیده باشید و شاید از نزدیک با این بیماری سر و کار داشته باشید . به طور کلی۲ مسیر کلی برای مرگ ۱ سلول وجود دارد:

نکروزیز :

سلول بر اثر عاملی خارجی مانند  : سَم ، آلودگی ، عُفونت ، قطع خونرسانی و … آسیب میبیند و معمولا بافتی آسیب دیده دچار التهاب میشود و مشکلات فراوانی را در بدن به وجود می آورد.

آپوپتوز :

یک فرایند داخل سلولی است ، آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده ی سلول ((programed death cell یک نوع خودکشی سلولی است. مزیت اصلی آپوپتوز نسبت به نکروزیز این است که آپوپتوز در اکثر موارد یک فرایند قابل پیش بینی و کنترل شده ای است و پاک سازی  آن توسط ماکروفاژها به آسانی انجام میگرد.

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

پیشینه آپوپتوز را می شناسید ؟

آپوپتوز به زبان یونانی بر میگردد و برابر با ریزش برگ درختان یا ریزش گلبرگ در گیاهان است . این فرایند در جانوران پر سلولی انجام میگیرد و فرایندی حیاتی در سلول های بدن است . در  فردی بالغ روزانه حدود ۵۰ تا ۷۰  میلیارد سلول و در کودکان ۸ تا ۱۴ ساله ۲۰ تا ۳۰ میلیون سلول اپوپتوز میشود! مطالعات پیرامون آپوپتوز در سال های بعد از ۱۹۹۰ افزایش بیشتری یافت یعنی زمانی که نقش آن در بیماریهای  مختلف مشخص شد . این نکته بسیار مهم است که آپوپتوز روندی همیشه کامل و بی نقص نیست . گاهی اوقات سلول ها اشتباهی وارد مسیر آپوپتوز  میشوند و این روند اشتباه بر اثر حضور محرکهای آپوپتوزی است . برای مثال  : زمانی که سلول در معرض رادیکالهای آزاد یا تابش های جهش زا و یا تحت تاثیر استرس قرار میگیرند امکان دارد که آپوپتوز روی دهد . گاهی کاملا به شکلی برعکس روی می دهد : سلولهایی که باید آپوپتوز شوند وارد میسر آپوپتوزی نمی گردند(مانند سرطان) . در سال ۱۹۷۲ میلادی آپوپتوز توسط شخصی به نام (جان کر) و همکارانش شناسایی گردید  وبعد از آن افراد دیگری نیز به این مقوله پرداخته اند به طوری که ۲% تحقیقات بیولوژی به آپوپتوزیس اختصاص دارد.

زمانی که یک سلول توسط القا کننده آپوپتوز مجبور به خودکشی میشود ، پروتین هایی به نام caspase وارد عمل میشوند . پروتئین های caspase  بر روند تولید DNase  در سلول اثر میگذارند و آنزیم های DNase  با تخریب DNA داخل سلولی سبب چروکیده شدن سلول میشوند(انقباض سلولی)  . در مرحله بعدی سیگنال هایی به پروتین های فاگوسیت کننده داده میشود و به این ترتیب با فاگوسیتوز سلول اپوپتوتیک، اپوپتوز پایان می یابد.

اپوپتوز فرایند حیاتی در طی تکوین جانداران پرسلولی است برای مثال از بین رفتن پرده های بین انگشتان دست و پا در مراحل جنینی طی اپوپتوز انجام میگیرد. همچنین طی تکوین مغز تعداد سلولهای بسیار بیشتری از میزان مورد نیاز تولید میشود، بنابراین آنهایی که اتصالات سینپپاسی تولید نمیکنند طی اپوپتوز از بین میروند. اپوپتوز در فرایند قاعدگی نیز ضروری است.

 

 

مرگ سلولی چيست؟

مرگ سلولي مرحله نهايي آسيب سلول است و در صورت تداوم آسيب به سلول، آسيب غيرقابل برگشت مي شود . در اين حالت امکان بهبودي سلول وجود نداشته و سلول مي ميرد!!!

مرگ سلولي عوامل مختلفي دارد. شايع ترين دليل آن ايسکمي (کمبود خونرساني) است که طی(قسمت اول مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن ) به آن پرداختیم . اما عوامل ديگري نيز در آن دخالت دارند. اين عوامل عبارتند از :

– عوامل عفوني مثل ويروس ها، باکتري ها و…
– مواد شيميايي مثل آلاينده های هوا، مصرف نامناسب داروها و …
– واکنش های ايمني مثل حساسيت(آلرژي) در افرادي که از نظر ژنتيکي مستعدند.
– نقايص ژنتيکی
– عوامل جسماني مثل ضربه
– عدم تعادل تغذيه ای
– پيری

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

تفاوت آپوپتوزیس و مرگ بوسیله نکروز چیست؟

در نکروز یک سلول در اثر عاملی بیماری زا از بین میرود و محتویات آنزیم ها در محیط پخش می شود و ایجاد التهاب می کند اما در  آپوپتوز التهابی ایجاد نمی شود . بنابراین آپوپتوز مرگ طبیعی سلول ، ولی نکروز مرگ در اثر عوامل بیماریزا است.

 

ارتباط بین آپوپتوز و بیماری چیست ؟

هر چیز در این جهان هستی باید به صورت متوازن باشد وگرنه ویران کننده و مخرب است . افزایش آپوپتوزیس در انسان می تواند باعث بیماریهایی مثل: آلزایمر؛پارکینسون،ایدز و سکته قلبی شود. همچنین کاهش آپوپتوز منجر به سرطان، بیماری خود ایمنی و عفونت های ویروسی می گردد.

 

آپوپتوز در ایجاد سرطان و سکته قلبی چه نقشی می تواند داشته باشد؟

در ایجاد سرطان دو عامل دخالت دارند : اول -سلولها بیش اندازه تقسیم شوند . دوم -سلولها کمتر از حد لازم دچار آپوپتوز شوند.

هر سلول بسته به نوع آن مدت زمان خاصی برای تقسیم لازم دارد و در چرخه سلولی به دو عدد تقسیم میشود این تقسیم باید در حد متعادل خودش باشد و اگر بیش از حد صورت گیرد باعث تومور و سرطان می شود . برای روشن تر شدن مطلب می توان جمعیتی را مثال زد که در یک جا زندگی می کنند اگر بین میزان مرگ ومیر و تولد توازنی ایجاد نشود و نسبت معینی بر قرار نشود مشکلات خاصی پیش خواهد امد .

زیاد تقسیم شدن در سطح مولکولی نیزباعث سرطان و تومور می شود.

در نتیجه سرطان نیز با کاهش آپوپتوزیس مرتبط است.

درمورد افزایش آپوپتوزیس یا همان مرگ سلولی در سطح مولکولی هم متاسفانه از عوامل مهم افزایش سکته قلبی است.

مکانیسم آن به صورتی است که یک سری سلولهای قلبی به نام میوسیت ها که تمایز نهایی را طی نموده اند ظرفیت کمی برای تقسیم شدن دارند واگر در میوسیت ها مرگ سلولی زیاد اتفاق بیوفتد . چون قابلیت تقسیم کمی دارند ، قلب دچار سکته وبیماریهای حاد ومزمن می شود . بنابر این جلوگیری از مرگ میوسیتها در پیشگیری از سکته قلبی نقش عمده ای دارد.

 

تاثیر پرتوهای ماورای بنفش و UV در مرگ سلولی :

اشعه ها دو دسته هستند :

۱) اشعه های یونیزه کننده :

 پرتوهای یونیزه کننده مانند X و گاما که ایجاد رادیکال های آزاد می کنند .

۲) اشعه های غیر یونیزه کننده :

پرتوهای غیر یونیزه کننده مثل UV یا ماورای بنفش  .

که یکی از دلایل استفاده از کرم های ضد آفتاب هم جلوگیری از مرگ نا بهنگام سلولی است.

 

دو روش برای اینکه تحت تاثیر رادیکالهای  ازاد  قرار نگیریم ، وجود دارد :

اول : سعی کنیم در معرض این اشعه ها نباشیم

دوم : با کمک مواد غذایی ، اثر رادیکالهای آزاد را خنثی کنیم. که به این نوع مواد غذایی آنتی اکسیدان می گوییم و در میوه ها و فیبرها وجود دارد (میوه هایی مانند گوجه فرنگی و هویچ سرشار از آنتی اکسیدان هستند ) .

رابطه آپوپتوزیس و پیری :

بروز پیری به عوامل مختلفی بستگی دارد . وقتی سلول های بدن پیر می شوند عملکرد خود را از دست می دهند و آنزیم ها به موقع ترشح نشده و همه سلولها دچار اختلال می شوند . نظریه های مختلفی در مورد پیری وجود دارد ، مورد بحث ما تجمع رادیکالهای آزاد واثر آن در سلول هاست . که خود رادیکالهای آزاد اثرات سمی مختلفی می توانند داشته باشند.

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

سلول آپوپتوز چیست؟

ابتدا ژنوم یا DNA متراکم شده و غشای سلول از بین میرود و محتویات سلولی به شکل اجسامی در می آیند که اجسام آپوپتوزی گفته می شود . اتفاقی که می افتد این است که سلولهای بیگانه خوار، اجسام آپوپتوزی  را بلعیده و از بین می برند ، بنابراین آنزیمها و مواد سلولی در محیط سلول پخش نشده و از ایجاد التهاب جلوگیری می شود . زیرا خود التهاب در مباحث ایمونولوژی بسیار حائز اهمیت است . دانشمندان تلاش میکنند تا با کنترل روند آپوپتزی سلولها و کنترل نوع سلول آپوپتوزی ، بیماری هایی چون سرطان و ایدز و پارکینسون و آلزایمر را درمان کنند. امروزه درمان سرطان با استفاده از شیمی درمانی و یا پرتو درمانی بر اساس تحریک  آپوپتوزی سلول های هدف صورت میگیرد.

 

 

درمان آپوپتوز :

تأثير زعفران و مواد مؤثره آن بر روي آپوپتوز سلولهاي قلبي عروقي :

مطالعات درون و برون تني به تأثير آنتي آپوپتوتيك زعفران و مواد مؤثره آن  در سيستم قلبـي عروقـي اشـاره ميكند.

طی تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است كه مصرف كروسين (mg.kg-1.day1 50-25) از راه داخل صفاقي سبب محافظت قلب رت در برابر آپوپتوز ايجاد شده با ديازينون شده است . كاهش ليپيدپراكسيداسيون غشاي بافت قلب ، افزايش ميزان گلوتاتيون، افزايش نسبتBcl2/Bax ، كـاهش آزادسـازي سـيتوكرومسي به داخل سيتوزول و  مهار فعالسازي كاسپاز ۳ در قلب رت از جمله مكانيسمهاي دخيل در اثرات آنتي آپوپتوتيـك كروسين در آپوپتوز ايجاد شده در اثر تجويز تحت مزمن ديازينون در قلـب رت شـناخته شـده انـد.

تأثير زعفران و مواد مؤثره آن بر روي آپوپتوز عروق :

مشخص شده است كه كروسين یکی از عوامل رنگی زعفران با افزايش نسبت بيانBcl2/Bax  سبب مهار آپوپتوز سلولهاي انـدوتليال آئـورت گاوي القاء شده با ۲H2O شده است .

در بررسي ديگري كه بر روي سلولهـاي انـدوتليال آئـورت گاوي (BAECs) انجام گرديد، مشخص شد كه كروسين اثر پيشگيري كننده بـر روي آپوپتـوز سـلولي القـاء شـده بـا۲H2O دارد. كروسين در غلظتهاي µm10-1 از تغييرات مورفولوژيك سلولي ايجاد شده در اثر آپوپتوز القـاء  شـده  بـا ۲H2O كه به صورت متراكم شدن هسته ، ايجاد جوانه در سطح غشاء و تشكيل اجسام آپوپتوتيك ميباشـد ، بـه صـورت معني داري جلوگيري نموده است .

همچنين در گروه دريافت كننده كروسـين µm 10، حالت نردبانيLadder) DNA DNA) مشاهده نشده است .

هم چنین به نقش حفاظت كننـدگي كروسـتين ( دیگر عامل رنگی زعفران ) در آپوپتـوز ايجـاد شـده بـامحصولات نهايي گليكاسيون پيشرفته در سلولهاي اندوتليال آئورت گاوي اشاره شده اسـت .

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

كروسـتين اثـر حفـاظتي خود را با كاهش توليد گونه هاي فعال اكسيژن و كاهش غلظت كلسيم داخل سلولي اعمال نمـوده اسـت .

مطالعه ديگري كه بر روي كشت سلولهاي اندوتليال جداشده از وريد نافي انسان انجام گرفته است بـه تأثير آنتي آپوپتوتيك كروستين در آپوپتوز القا شده با غلظت بالاي گلوكز از طريق افزايش فعاليت فرم فـسفريلهAkt ، افزايش توليد نيتريك اكسيد و تنظيم افزايشي جبرانيeNOS  شده است .

اين مطالعه  نيز مانند مطالعه قبلي نـشان دادكه كروستين نقش پيشگيري كننده در حوادث قلبي عروقي ناشي از ديابت را ايفا ميكند .

پیشنهاد میکنیم این ویدئو ها را نیز مشاهده نمائید :

پیشنهاد میکنیم  زعفران اصل قائنات را آنلاین بخرید و با کلیک روی این متن درب منزل دریافت کنید 

 

پس از مطالعه این مقاله میتوان نتیجه گرفت که :

زعفران یکی از داروهای موثر در درمان و پیشگیری از آپوپتوز یا همان مرگ سلولی می باشد که شما دوست گرامی طی مشورت با پزشک و مصرف این گیاه معجزه آسا می توانید علاوه بر پیشگیری و درمان مرگ سلولی ، دارویی را مصرف کرده باشید که گیاهی بوده و هیچگونه عوارض بعدی ندارد .

چرا باید زعفران قائنات را بخریم ؟

زیرا به نسبت مبلغی که میپردازید محصول با کیفیت تری را خریداری می نمائید .

زعفران قائنات دارای تمایزات زیر است :

open image

کلاله های درشت و ضخیم تر

رنگ بیشتر

عطر و بوس بیشتر

باید به این نکته نیز اشاره کرد که با بررسی نمونه های زعفران سایر مناطق ایران و زعفران قائنات مشخص گردید :

زعفران قائنات دارای بالاترین میزان کروسین و کروستین می باشد .

 

 

منبع و مطالب مرتبط :

مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن . به قلم :بي بي مرجان رضوي، محسن ايمن شهيدي، خليل آبنوس و حسين حسين زاده .
https://www.hidoctor.ir
English Wikipedia
http://science.howstuffworks.com
http://www.tebyan-ardebil.ir
https://fa.wikipedia.org
www.aparat.com

زعفران و کاهش بیماری های قلبی عروقی

تاثیرزعفران بر روی قلب و عروق(قسمت اول مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن )

فشار خون و خواص زعفران(قسمت دوم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن )

تصلب شرایین و خواص زعفران(قسمت سوم مقاله مروري بر اثرات قلبي عروقي زعفران و مواد مؤثره آن)

زعفران و سرطان [ آشنایی ، پیشگیری و درمان ]

کلیه حقوق مادی و معنوی اثر مرتبط با دارینا زعفران بوده و استفاده بدون منبع از نظر شرعی و قانونی خلاف می باشد ، لطفا فرهنگ سازی کنیم و منبع را درج نمائیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *