تاثیرات زعفران بر روی بیماری تخریب لکه زرد چشمی یا ماکولا

تاثیرات زعفران بر روی بیماری تخریب لکه زرد چشمی یا ماکولا

با دارینا زعفران همراه باشید…🌷😃🌷

در مطلب رازهای پنهان زعفران و تقویت چشم به بیماری تخریب لکه زرد چشمی یا همان دژنراسیون ماکولا به طور سطحی پرداخته شده است و ما سعی داریم در این مطلب به طور اختصاصی درباره این بیماری و تاثیرات زعفران بر روی درمان و پیشگیری از آن بپردازیم .

کلیه حقوق مادی و معنوی اثر مرتبط با دارینا زعفران بوده و استفاده بدون منبع از نظر شرعی و قانونی خلاف می باشد ، لطفا فرهنگ سازی کنیم و منبع را درج نمائیم .

در مطلب رازهای پنهان زعفران و تقویت چشم به بیماری تخریب لکه زرد چشمی یا همان دژنراسیون ماکولا به طور سطحی پرداخته شده است و ما سعی داریم در این مطلب به طور اختصاصی درباره این بیماری و تاثیرات زعفران بر روی درمان و پیشگیری از آن بپردازیم . همانطور که قبلا بیان گردید با افزایش سن بینایی افراد کاهش می یابد و به دلایلی که هنوز برای پزشکان و دانشمندان نامعلوم است ، اکثر افراد بالای ۵۵ سال دچار استحاله یا تخریب لکه زرد چشمی می شوند ( خاطر نشان می نماید که تخریب لکه زرد چشمی یکی از بیماری های شایع چشمی می باشد و پزشکان آنرا با نام دژنراسیون ماکولا می شناسند  ) .

 

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

 

 

ساختمان چشم را بیشتر بشناسیم ؟

۱. زجاجیه

۲. حاشیه دندانه‌دار

۳. ماهیچه مژکی

۴. گردالک‌های مژگانی

۵. مجرای اشلک

۶. مردمک

۷. اتاق جلویی

۸. قرنیه

۹. عنبیه

۱۰. عدسی بیرونی

۱۱. عدسی درونی

۱۲. زوائد مژگانی

۱۳. ملتحمه

۱۴. ماهیچه مایل زیرین

۱۵. ماهیچه راست زیرین

۱۶. ماهیچه راست میانی

۱۷. شبکیه

۱۸. صفحه بینایی

۱۹. سخت‌شامه

۲۰. سرخرگ مرکزی شبکیه

۲۱. سیاهرگ مرکزی شبکیه

۲۲. عصب بینایی

۲۳. سیاهرگ حلقوی

۲۴. غلاف پیازی

۲۵. لکه زرد

۲۶. گودی مرکزی

۲۷. صلبیه

۲۸. مشیمیه

۲۹. ماهیچه راست بالایی

۳۰. شبکیه

 

 

یافته های تحقیقاتی  مرکز دانشگاهی ایتالیا :

بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا زعفران در تنظیم کارکرد  سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت و از پیشرفت بیماریهای چشم جلوگیری  می کند و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود . زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود ، موثر بوده و میتواند در جلوگیری و درمان این بیماری مفید واقع گردد . مصرف زعفران در رژیم غذایی ازپیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشمی توصیه می شود .

 

تخریب لکه زرد چشمی چیست ؟

دژنراسيون ماكولا

Macular degenerationکه خلاصه شده آن می شود :

AMD OR ARMD شايع ترين علت کاهش دید افراد مسن در جهان است!

در این مطلب ضمن ارائه اطلاعاتی که در بررسی های تیم دارینا زعفران بدست آمده است ، سعی کردیم مطالب جناب آقای دکتر سید مسیح‌ هاشمی ، متخصص چشم و عضو هیات علمی دانشگاه ایران را نیز بیان نمائیم . ماکولا یا لکه زرد در مرکز شبکیه قرار دارد . شبکیه لایه ای حساس به نور است که در قسمت خلفی کره چشم قرار دارد . نور روی ماکولا متمرکز می‌شود. در ماکولا میلیون‌ها سلول مخصوص بینایی وجود دارد . ماکولا یا لکه زرد نور را  دریافت و به علائم عصبی تبدیل کرده ، به مغز منتقل می‌کند . این روند دید مرکزی نامیده می‌شود . در واقع دید مرکزی ، توانایی رانندگی کردن ، خواندن و انجام فعالیت‌هایی که نیاز به دید مستقیم ، دقیق و ظریف دارد را فراهم می‌آورد . اگر ماکولا صدمه ببیند ، قسمت مرکزی تصویر دیده شده تار می‌شود و تصویر در اطراف منطقه تار شده وضوح بیشتری دارد. اهمیت لکه زرد در این است که در قسمتی از شبکیه که نزدیک عصب بینایی است ، سلول‌های اصلی بینایی که مخصوص دید در روز ، دید دقیق و دید رنگی هستند ، تجمع پیدا کرده‌اند . در واقع انسان به وسیله لکه زرد بهترین و دقیق‌ترین دید را به دست می‌آورد.

هم اکنون در جهان مهمترین علت کاهش بینایی در سالمندان به خصوص در کشورهای پیشرفته استحاله یا تخریب لکه زرد است و بعد از آن دیابت به عنوان دومین علت نابینایی مطرح است . البته در ایران این رتبه ابتدا از آن دیابت است و بعدا تخریب لکه زرد چشمی . 

 

آیا تخریب لکه زرد چشمی انواع دارد ؟

بله ، لکه زرد چشمی دو نوع دارد : 

۱_ تخریب لکه زرد چشمی خشک dry macular degenerationیا DRY ( این نوع از بیماری شایع تر است و عوارض کمتری دارد ) .

۲_ تخریب لکه زرد چشمی تَر wet macular degeneration یا WET ( این نوع از بیماری کم تر بروز می نماید اما در آن عوارض شدیدتر می باشد ) .

 

 

گستردگی این بیماری در زنان و مردان .

زنان بیشتر از مردان دچار بیماری لکه زرد چشمی می شوند .

 

 

آیا واقعا فرد نابینا می شود ؟

خیر . افراد مبتلا به این بیماری نابینا نمی‌شوند ، چون فقط قسمت مرکز بینایی تخریب می‌شود نه قسمت محیطی . اما بینایی‌ آنقدرکم می‌شود که دیگر مطالعه ، کارهای حساس را نمی توان براحتی انجام داد و هنگامیکه فرد به تصویری نگاه می کند در مرکز آن ، قسمتی را به شکل کدر یا لکه و یا خاکستری رنگ مشاهده می‌کند و همچنین ممکن است همراه این بیماری کوچک دیدن اشیاء یا بزرگ دیدن اشیاء و یا کج دیدن اشیاء هم ایجاد شود .

 

 

علل ایجاد تخریب لکه زرد چشمی چیست ؟

علت دقيق اين بيماري هنوز شناخته نشده است اما علل زیر در این موضوع میتوانند سبب تقویت بروز این بیماری شوند :

سن و سال (حدود ۶۰ % افراد بالای ۵۵ سال حتما این بیماری را تجربه می‌کنند)

عوارض برخی از داروها سمي نظيرکلروکين (دارويي ضد مالاريا) يا فنوتيازين‌ها (دسته اي از داروهاي روانپزشکي)

ارث و عوامل ارثی (سابقه خانوادگي)

سیگار کشیدن

فشار خون بالا

دوربيني چشم

اضافه وزن و چاقي

مصرف اسيدهاي چرب امگا-۶ که در روغن هاي نباتي يافت مي شوند

_ بیماری تخریب لکه زرد چشمی خشک ممکن است بر اثر پير و نازک شدن بافت ماکولا، رسوب رنگدانه ها در ماکولا و يا ترکيبي از اين دو ايجاد شود.

بیماری تخریب لکه زرد چشمی تَر نیز به علت این رخ می دهد که عروق خوني جديد در زير شبکيه رشد کرده و خون و مايع از آنها نشت مي کند که اين نشت سبب مرگ سلول هاي شبکيه شده و باعث ايجاد نقاط کور در ديد مرکزي مي شود .

 

علایم تخریب لکه زرد چشمی چیست ؟

اولین علامت این بیماری این است که فرد اظهار می‌کند در کمتر از یک هفته دیدش به شدت کاهش پیدا کرده و بعد از معاینه نیز معمولا خونریزی ته چشم مشاهده می شود . البته بیمار اصلا احساس درد نمی‌کند . دژنراسیون ماکولا می‌تواند سبب کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. اگر خطوط مستقیم را موجدار می‌بینید ، دیدتان تار است ، یا لکه‌های تیره در مرکز دید خود می‌بینید احتمال دارد که دچار علائم اولیه دژنراسیون ماکولا شده باشید . در بسیاری موارد قبل از اینکه بیمار دچار علائم شود چشم پزشک علائم اولیه بیماری را در معاینه تشخیص می‌دهد . این کار معمولاً از طریق تست میدان بینایی صورت می‌گیرد .

 

 

تشخیص تخریب لکه زرد چشمی ؟

دکتر معالج با افتالموسکوپ ، عمق حفره چشم بیمار را بررسی کرده ( نواحی تخریب شده در معاینه به شکل خونریزی در داخل چشم و در همان قسمت لکه زرد دیده می‌شود ) در یک مدل از استحاله لکه بینایی نیز تخریب به شکل پیری است ، یعنی سلول‌ها حیات خود را از دست می‌دهند بدون اینکه خونریزی و یا اختلالات عروقی اتفاق بیفتد . 

 

تاثیر زعفران بر تخریب لکه زرد چشمی ؟

در سال ۲۰۱۰میلادی مطالعه‌ای با هدف ارزیابی اثر کاربردی مصرف کوتاه مدت زعفران ، که حاوی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوییدی (کروسین و کروستین) است ، بر دژنراسیون ماکولای وابسته به سن ( AMD یا تباهی لکه زرد) در مراحل اولیه انجام شد . 

طی این تحقیقات ۲۵ بیمار به صورت ۱۲ مرد و ۱۳ زن داوطلب شدند تا این تحقیقات بر روی آنها انجام شود . این افراد خود مبتلا به (AMD) با میانگین سنی ۶۵ سال بودند و به طور تصادفی روزانه ۲۰ میلی‌گرم زعفران یا مکمل دارونما به صورت خوراکی ، در یک دوره ۳ ماهه داده شد . پس از ۱۵ روز از پایان مرحله اول آزمایش ، مصرف دارونما یا زعفران به طور معکوس برای ۳ ماه دیگر بین افراد ادامه یافت . به‌طوریکه به افراد مصرف‌کننده مکمل زعفران ، دارونما داده شد و به افراد مصرف‌کننده دارونما ، مکمل زعفران داده شد . یافته‌های حاصل از نتایج دستگاهی و بالینی در شروع آزمایش و پس از ۳ ماه از مصرف زعفران یا دارونما به‌طور همزمان ثبت شد .  نتایج بدست آمده اعجاب انگیز بود و تاکید می کرد که :

مصرف کوتاه مدت زعفران حساسیت بینایی در بافت شبکیه را در افراد مبتلا به AMD در مراحل اولیه بهبود می‌دهد . اگرچه نتایج دستگاهی باید برای چندین مرتبه تکرار شوند و اهمیت بالینی آن همچنان در حال ارزیابی است .

نتایج این مطالعه سرنخ‌های مهمی را درباره امکان اثرگذاری کاروتنوییدهای تغذیه‌ای بر AMD در روش‌هایی نوین و غیرمنتظره ارائه دادند که احتمالا فراتر از ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی آن‌ها است . 

 

 

جلوگیری و درمان تخریب لکه زرد چشمی ؟

این بیماری درمان قطعی ندارد ولی درمان‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت بیمار و یا حتی بهبود دید وجود دارد . مطالعات نشان داده است، ویتامین های آنتی اکسیدان مثل Aو Cو E و همین طور مصرف روی ، خطر پیشرفت بیماری را در بعضی بیماران تا ۲۸٪ کاهش می‌دهد . برای پیشگیری از پیشرفت آن و یا گرفتارشدن چشم به بیماری به طور ویژه میتوان پیشنهاد نمود که برای جلوگیری و حتی بهره مندی از اثرات درمانی سعی کنید تا حد امکان به صورت مداوم زعفران مصرف نمائید . بسياري از پژوهشگران و چشم پزشکان معتقدند که بعضي از مواد غذايي نظير روي ، لوتئين ، زيگزانتين (Xyxantine) و ويتامين هاي A ، C و E به کاهش خطر ابتلا به بيماري کمک کرده و يا پيشرفت AMD خشک را کند مي کنند . چربي ها نيز ممکن است در اين ميان نقش داشته باشند . در مطالعه اي که نتايج آن در شماره آگوست ۲۰۰۱ مجله چشم پزشکي Archive of Ophthalmologoy چاپ شده است نتيجه گيري شده است که مصرف اسيد هاي چرب امگا-۳ که در ماهي به ميزان فراواني يافت مي شود اثر حفاظتي در مقابل دژنراسيون ماکولا دارد.

در حالت اول بیماری که همراه با خونریزی و ترشح مایع است :

– بله، برای اینکه همراه با خونریزی و اختلالات عروقی و ترشح مایع از درون رگ‌ها به بیرون رگ‌ها است . تا امروز درمان‌های زیادی پیشنهاد شده که یکی از آنها که تا چند سال قبل رایج بود انجام لیزر روی رگ‌هایی است که آن رگ‌ها از خودشان تراوش دارند ( عروقی که خونریزی می‌کنند و یا تراوش دارند ، عروقی هستند که نابجا ایجاد شدند و ما اصطلاحا به آنها «نورگ‌ها» می‌گوییم . یعنی در محل لکه زرد نورگ‌سازی می‌شود و این رگ‌های جدید در واقع رگ‌های بیمار هستند که با عجله ساخته شده‌اند . این رگ‌های غیرطبیعی که بسیار ریز و مویرگی هستند،  بعد از اینکه ساخته شدند ، شروع می‌کنند به تراوش کردن مایعات درون رگ‌ها به بیرون . علاوه بر آن پاره می‌شوند و ایجاد خونریزی می‌کنند . همچنین تجمع مایع و خونریزی در زیر شبکیه موجب می‌شود که سلول‌های شبکیه در ناحیه مرکزی و در ناحیه‌ای که انسان بهترین دید را دارد ، از کار بیفتند . برای درمان این اختلال عروق ، ظرف ۱۰سال اخیر پیشرفت‌هایی صورت گرفته بود به این ترتیب که ابتدا با انجام آنژیوگرافی یعنی تزریق ماده فلورسانس در داخل رگ و عکسبرداری از آن ، محل رگ‌ها را مشخص می‌کردند و اگر محل رگ‌ها دیده می‌شد ، روی آنها لیزر می‌تاباندند . یعنی رگ‌های جدید و غیرطبیعی را با لیزر می‌سوزاندند و بعد از سوزاندن بهبودی نسبی حاصل می‌شد . طبیعی است که سوزاندن رگ‌ها از داخل چشم ممکن نیست و به وسیله لیزر انجام می‌شود . لیزر از خارج از چشم به داخل تابانده می‌شد و رگ‌ها را تخریب می‌کرد اما همراه تخریب رگ‌ها خود شبکیه هم سوزانده می‌شد و در نتیجه ممکن بود لیزر دید بیمار را دچار مشکل کند و بیمار بینایی خود را از دست بدهد .

بعد از این مرحله ، مرحله دیگری در درمان ایجاد شد که در داخل رگ بازوی فرد ، یک ماده‌ای را تزریق می‌کردند که بسیار گران بود و قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار داشت . این دارو بعد از تزریق ، از طریق رگ‌های خونی به چشم می‌رسید و در داخل همان رگ‌های غیرطبیعی تجمع پیدا می‌کرد . بعد ، جراحان توسط لیزرهای کم‌توان به داخل چشم و روی آن عروق لیزر را می‌تاباندند و این تابش لیزر موجب می‌شد که آن رگ‌ها بر اثر انعقاد موادی که داخل رگ تزریق می‌شدند ، منعقد شوند و دوباره از کار بیفتند . این درمان بسیار موثر بوده و از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کرد ولی بهبودی زیادی به بیمار نمی‌داد . علاوه بر این ، درمان باید در چند جلسه تکرار می‌شد ، چون رگ‌های جدید و غیرطبیعی مجددا تشکیل می‌شدند و دوباره در چند مرحله باید این دارو تزریق می‌شد و لیزر تابانده می‌شد و هر دفعه نزدیک ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار برای بیمار هزینه داشت . در ایران نیز علاوه بر اینکه فقط در بعضی مراکز این درمان وجود داشت ، بیمار باید در هر جلسه از درمان چیزی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌پرداخت . خیلی از بیماران نیز نمی‌توانستند این هزینه را پرداخت کنند و در نتیجه بینایی‌شان به وخامت می‌کشید . اما در حدود یک سال است که جهشی قابل‌توجه و شگفت‌آور در این درمان‌ها ایجاد شده و آن تزریق داروهایی در داخل چشم است . به این ترتیب که به تازگی ثابت شده که نوسازی و جدیدسازی عروق نوپا در بدن تحت تاثیر ماده‌ای است که به آن ماده رشددهنده عروق جدید می‌گویند .

این ماده مضر نیست. به عنوان مثال وقتی قسمتی از دست زخم می‌شود ، برای ترمیم احتیاج به رگ دارد و رگ‌ها باید بازسازی شوند . این ماده خودش موجب ساخته شدن عروق جدید و ترمیم زخم می‌شود . پس یک ماده طبیعی است که برای بدن لازم است و اگر بدن آن را ترشح نکند ، بازسازی نقاط آسیب‌دیده صورت نمی‌گیرد . ولی در مورد چشم این ماده عمل نابجایی را انجام می‌دهد ، یعنی رگ‌هایی را می‌سازد که ضرورتی به ساخته شدن آن رگ‌ها نیست . برای همین ما به این نتیجه رسیدیم که اگر ماده‌ای را در چشم تزریق کنیم که این ماده را کنترل کرده و مانع فعالیت آن شود ، در واقع به هدف خودمان رسیدیم و به این ترتیب داروی مهم «آواستین» یا «بواسی زوماپ» ساخته شد . این ماده قبلا در کشورهای اروپایی و آمریکا برای درمان سرطان روده بزرگ استفاده می‌شد ، به این ترتیب که وقتی این دارو را به بیمار تزریق می‌کردند ، موجب می‌شد که در داخل توده‌های سرطانی رگ‌ها فعالیت‌شان را از دست بدهند . در نتیجه به آن توده سرطانی خون نمی‌رسید و آن تومور کوچک می‌شد ، رشد نمی‌کرد و کم‌کم از بین می‌رفت . بر این اساس در داخل چشم هم تحقیقات انجام شد و به طور شگفت‌آوری مشاهده کردیم که دارو اثر می‌کند و از رشد و پیشرفت رگ‌های نابجا جلوگیری کرده و همچنین آنها را تخریب می‌کند .

این دارو از ۶ ماه پیش نیز به ایران وارد شد و الان در بیش از ۱۰ استان کشور پزشکان به طور عمده برای جلوگیری از رشد عروق جدید مرکز بینایی از آن استفاده می‌کنند .

وقتی آنژیوگرافی انجام شد ، دارو طبق استاندارد تعریف شده در داخل چشم تزریق می‌شود و بعد از یک ماه بیمار مجددا برای بررسی ضایعات ، آنژیوگرافی می‌شود . اگر ضایعه به طور کامل از بین نرفته باشد و یا در حال پیشرفت دوباره باشد ، یک تزریق دیگر انجام می‌شود . حداکثر تا سه تزریق می‌توان روی بیمار انجام داد . خوشبختانه دارو بسیار کم‌عارضه است و فقط در موارد نادری عفونت داخل چشم گزارش شده و تقریبا در بیش از ۹۰ درصد بیماران دارو موثر است و جلوی پیشرفت بیماری را به طور کامل گرفته است .

این دارو علاوه بر آنکه در درمان این بیماری به کار می‌رود ، در درمان سایر بیماری‌های شبکیه هم موثر است . مثلا در درمان بیماری انسدادی عروق شبکیه ، تورم شبکیه در بیماران دیابتی و در بعضی خونریزی‌های داخل چشم هم همراه با تزریق کورتون تاثیر دارد . نتایج تحقیقات دانشمندان اروپایی نیز نشان داده که تاثیر این دارو به طور موقت و در درازمدت است و در بیش از ۶۰ % بیماران بهبود بینایی صورت می‌گیرد . همچنین در ۴۵ درصد آنها بیماری کنترل می‌شود یعنی از گسترش آن که منجر به کوری می‌شود،  جلوگیری می‌کند . خوشبختانه قیمت دارو نیز نسبت به درمان‌های قبلی ارزان‌تر است .

 

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

منبع و مطالب مرتبط :

زعفران یا همان زرپران چیست؟

رازهای پنهان زعفران و تقویت چشم

https://nei.nih.gov/health/maculardegen/armd_facts
https://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2126253
http://www.hamshahrionline.ir
https://www.noorvision.com
https://fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *