آشنایی با اثرات ضد درد زعفران

آشنایی با اثرات ضد درد زعفران

قسمت اول ( درد ، انواع درد ، شکل های مختلف درد ، تاثیرات ضد درد زعفران چیست ، چگونه درد را درمان کنیم )

با دارینا زعفران همراه باشید…🌷😃🌷

درد حسی ناخوشایند است که معمولا اکثر افراد آنرا تجربه کرده اند ، در کودکی با دندان در آوردن یا واکسن زدن و در بزرگسالی با تصادفات ، جراحی ها و …  . مهم نیست چگونه درد اتفاق می افتد اما باید این نکته را بدانید که درد یک اخطار است تا به پزشک مراجعه نمائید .

کلیه حقوق مادی و معنوی اثر مرتبط با دارینا زعفران بوده و استفاده بدون منبع از نظر شرعی و قانونی خلاف می باشد ، لطفا فرهنگ سازی کنیم و منبع را درج نمائیم .

 

درد حسی ناخوشایند است که معمولا اکثر افراد آنرا تجربه کرده اند . در کودکی با دندان در آوردن یا واکسن زدن و در بزرگسالی با تصادفات ، جراحی ها و …  ، شما باید ابتدا درد و انواع آنرا بشناسید و راه های بروز درد را بدانید تا نهایتا بتوانید ضمن پیشگیری از اتفاقات بعدی ، از انجام حرکات خطرناک خودداری نمائید . یادتان باشد که درد یک اخطار است تا به پزشک مراجعه نمائید و اگر کوتاهی کنید و با خوددرمانی موضوع را فیصله دهید شاید برای چند وقتی درد را مداوا کنید اما مجدد از جایی دیگر سربرمی آورد . طی این مطلب و مطالب بعدی ما سعی داریم تا اثرات ضد درد زعفران را بررسی نمائیم تا به شما دوست عزیز پیشنهاد کنیم در کنار درمان های تجویز شده پزشک مورد اعتماد و با توصیه وی از زعفران نیز به عنوان یک داروی ضد درد بهره برده و تا حد امکان از مصرف داروهایی مضر شیمایی بپرهیزید .

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

 

مطمئنا در هر جمع خانوادگی یک دکتر وجود دارد که بدون هر گونه صلاحیت پزشکی و مدارک معتبر آکادمیک صرفا براساس تجربه اقدام به تجویز دارو می نماید و نهایتا زمانیکه به خانه باز می گردید به سراغ کلکسیون داروهای خود رفته و سریعا داروی نامبرده را مصرف می فرمایید .

چندلحظه صبر کنید

اندکی زمان صرف کنید و این مطلب و ادامه مطالب را که در آینده منتشر می نمائیم مطالعه بفرمایید . مصرف خودسرانه داروهای مسکن بسیار خطرناک بوده و حتی میتواند موجب تداخل دارویی و … شود که نه تنها درد شما را کم نمی کند بلکه یک درد دیگر نیز افزون می گردد و به قولی آمدیم ابروشو درست کنیم زدیم چشمشم کور کردیم .

 

 

درد چیست ؟

شاید بیشترین دلیلی که افراد به دکتر مراجعه می نمایند احساس ناخوشایند درد باشد . درد انواع مختلفی دارد و علل ایجاد آن متفاوت است  درد حاصل از نیش زنبور ، تصادفات ، شکستگی ها ، درد عضلانی ، درد یک حادثه و رخدادی تلخ و… . نکته حائز اهمیت این است که درد نوعی اخطار به شرایط موجود است و با بروز درد باید به پزشک معالج مراجعه نمود زیرا در اکثر اوقات درد نشانه ای از یک اتفاق جدی است که اگر نادیده گرفته شود اثرات زیانباری را بر پیکره انسان و جامعه وارد می آورد . درد ها از کم تا زیاد و به صورت موقتی یا دائمی بروز می نمایند .

 

 

انواع درد چیست ؟

درد حاد :

شروع : ناگهانی و لحظه ای البته ممکن است مدت ها طول بکشد ولی نهایتا زیر شش ماه از بین می رود .

کیفیت : تیر می کشد

نشانه چیست ؟ نشانه ای از یک بیماری است و یا بدن زخمی می شود .

مثال : عمل جراحی ، شکستگی استخوانی ، مشکلات دندانی ، سوختگی یا بریدگی و یا درد زایمان .

چه زمانی درد قطع می شود ؟معمولا زمانیکه مشکل زمینه ای ازبین رفته باشد .

جالب است اینرا بدانید افرادی که به درد حاد مبتلا می شوند معمولا دقیقا محل درد را می داند . ریشه نام لغت حاد از یک کلمه یونانی گرفته شده است که به معنی سوزن است و به صورت مستقیم به درد شدید اشاره دارد .

 

درد مزمن :

شروع : کم کم شروع می شود و به اوج میرسد .

کیفیت : اکثرا فرد را از امور روزمره زندگی خویش دور می نماید و براحتی و سریع از بین نمی رود .

نشانه چیست ؟ درد مزمن دردیست که علی رغم التیام آسیب اولیه همچنان باقی می ماند که بیانگر فعال ماندن سیگنالهای درد در سیستم عصبی بدن برای هفته ها، ماه ها و سالها می باشد.

مثال : سردردها ، کمردردها ، دردهای ناشی از سرطان ، دردهای مفصلی ، دردهای نوروژنیک ( دردهای ناشی از آسیب مستقیم به رشته های عصبی ) و دردهای سایکوژنیک ( دردهایی که هیچ منشاء جسمانی ندارد و صرفا روانی هستند ) . درد مزمن ممکن است ناشی از یک آسیب یا ضربه یا عفونت اولیه در مدتها قبل در یک قسمت از بدن باشد و یا همانطور که اشاره شد هیچ دلیل و منشاء جسمانی نداشته باشد.

چه زمانی درد قطع می شود ؟ اثرات فیزیکی درد شامل سفت شدن عضلات، محدودیت در حرکات بدن، کم شدن انرژی و تغییرات در اشتها و سبک زندگی بیمار می باشد. اثرات روانی درد شامل ایجاد افسردگی، خشم، اضطراب و ترس از آسیب مجدد می باشد. که این ترس ممکن است از بازگشت بیمار به شغل و فعالیت اولیه زندگیش ممانعت کند . دلایل درد مزمن مشخص است و درد مزمن معمولا از نظر ماندگاری بیش از شش ماه به طول می انجامد و پایان درد قابل پیش بینی نیست و فقط به طور آهسته بهبود می یابد .

 

درد سطحی و عمیق :

درد سطحی :

اگر درد در سطح پوست باشد به آن درد سطحی می گویند ، حس کردن این درد راحت است و اگر عامل بوجود آوردن درد را از بین ببریم درد نیز متوقف می شود که به آن درد اول می گویند . اگر عامل تحریک کننده بیشتر و یا شدیدتر باشد معمولا فرد بعد از نیم تا یک ثانیه علاوه بر درد ، سوزشی نیز احساس می نماید . این درد به درد دوم معروف است و مانند درد اول بعد از اینکه عوامل ایجاد درد را حذف کردید ، درد نیز التیام می یابد .

 

درد عمیق :

اگر درد در عمق بدن مانند ماهیچه ها ، بافت های پیوندی ، استخوان و مفاصل باشد به آن درد عمقی می گویند که علت آن معمولا نامشخص است و باید به پزشک مراجعه نمود ، باید این نکته را بدانید که این درد نیز معمولا با درد همراه است . برای اینکه واضح تر این درد را بشناسید می شود به کمر درد ، استخوان درد ، زانو درد ، گردن درد و… اشاره کرد .

 

 

دلایل ایجاد درد چیست ؟

دلایل ایجاد درد متفاوت است :

کاهش میزان مواد مختلف در بدن .

سوختگی ها .

بریدگی ها .

له شدگی ها .

قطع شدن اندام .

بیماری ها .

پرت شدن از ارتفاع .

اصابت جسم خارجی به بدن .

تصادم .

حوادث ناگوار .

مشاهده صحنه های خشن و غیر انسانی .

تجربه و خاطره حوادث گذشته .

عوامل و رخداد های غیر مترقبه یا ناگهانی .

عادت غذایی اشتباه .

عادت های غلط زندگی شامل : اشتباه بلند کردن بار ، اشتباه نشستن ، نشستن طولانی مدت ، خوابیدن طولانی مدت ، مراقبت نکردن از خود ، اشتباه خوابیدن ، فعالیت بیش از حد و کار کشیدن از خود به صورت افراطی .

عدم استراحت پس از فعالیت ها .

کم کاری و کوتاهی در برابر درد های اولیه که منجر به بروز دردهای بعدی و جدی تر می شود .

فعالیت های استارتی که بدن را گرم نکرده اید و شروع به فعالیت می نمایید .

 

 

شکل‌های مختلف درد فیزیولوژیکی :

برخی از درد ها به دلایل روانی ایجاد می شوند :

درد – عاطفه اجباری یا درد تحمیلی :

ماندگاری این درد کم است و با حذف عامل ایجاد درد ، درد نیز کاهش می یابد . 

عوامل ایجاد کننده درد متفاوت است و می تواند بر اثر هر چیزی رخ دهد به شرط آنکه باعث ترس یا تخریب اندام نشود مثلا برخورد زانو با گوشه میز ، برخورد سوزن با انگشت هنگام خیاطی و یا برق گرفتگی خفیف . این درد یک حالت آماده باش کوتاه مدت در بدن ایجاد می کند و به همراه آن یک بازتاب دفاعی نیز رخ می دهد . در معنای دفاعی جریان درد تردیدی وجود ندارد ، حتی می‌توان گفت درد یک نظام دفاعی مستقل است . این نظام دفاعی در لحظه‌ای که خشم دفاعی یا خشونت و در نتیجه با عمل محرکه خود ، ممکن است برای ایجاد بازتاب فرار کافی باشد و به کار می‌افتد و این نظام به‌طور بلند مدت نیز مؤثر واقع می‌شود . این درد باعث می شود تا فرد با توجه به تجارب دردناک اتفاق افتاده از رخداد های آینده پیشگیری کند و اگر مجدد اتفاقی رخ داد که منجر به ایجاد درد شد پاسخ مناسب را از خود بروز دهد .

درد – هیجان ضربه‌ای :

تصور کنید فردی در حال کوهنوردی ازیک ارتفاع پرت شده و به ناگاه بیهوش می شود . این بیهوشی نوعی انهدام نجات بخش و یک نظام دفاعی فوری است و به فرد اجازه آنرا می دهد تا در زمان اختلال مغزی جان وی نجات یابد . بی هوشی که اتفاق می افتد نوعی نظام دفاعی فوری است و در اکثر اوقات اقدام دفاعی را سبب می شود . این اتفاق در حافظه فرد ثبت شده و منبع ترش شدید از در آینده می‌شود به‌طوری‌که فرد برای بار دیگر از قرار گرفتن در چنین شرایط دردناکی دوری می‌گزیند. بدیهی است که شدت ودوام دردی که موجب چنین رفتار آشفته‌ای می‌شود در افراد مختلف، متفاوت است.

 شاید دلیل و پشت پرده این اتفاق را ندانید .اما این همان تعریف درد هیجان ضربه ای است . در این درد معنای حیاتی نهفته است و فقط به صورت غیر منتظره رخ می دهد . مدت زمان ماندگاری این درد متفاوت است و ضایعاتی که پس از ردد ایجاد می شود در فرد باقی می ماند . درد هیجان ضربه ای زمانی اتفاق می افتد که تحمل درد غیر قابل تحمل باشد ، اختلال عصبی حاد به صورت تلاطم درهم‌ و برهم ظاهر می‌شود . مانند اینکه می گویند فرد دست و پایش را گم کرده است و مانند جانوری رفتار می‌کند که در چنین مواردی نالان از هر طرفی پا به فرار می‌گذارد و با هر چه در مسیرش باشد تصادم می‌کند و یا به سرعت به دور خود می‌پیچد .

 

درد – تنش هیجانی :

این نوع از نظر زمان ماندگاری درد طولانی مدت است و به اندازه‌ای شدید است که فرصت آرامش به فرد نمی‌دهد مگر آنکه فرد داروی مسکن مصرف کند . در این درد ، ترس باعث تشدید آن نمی‌شود . شرایط خوب جسمانی – عصبی خودکار موجب می‌شوند که فرد بتواند در برابر هرنوع تجاوزی به کمک واکنش های حفظ تعادل بهتر ازخود دفاع کند . محققان به این نکته اشاره می‌کنند که پاره‌ای از اشخاص ضعیف‌البنیه و عصبی در برابر درد طاقت کمتری نشان می‌دهند .

 

درد- عاطفه‌ای که در روان تدارک می‌یابد :

دردی که فقط از یک تغییر روانی ناشی می‌شود همان است که در اصطلاح به رنج روانی معروف است. در واقع رنج روانی یکی از مظاهر روانی است که به صورت عاطفه یا یک احساس عمیق تجلی می‌کند . درد جسمانی یک پدیده روانی – جسمانی است ، درحالی که درد روانی یک واقعیت اساساً روانی است . درمورد درد روان باید گفت که این نیز همانند هر واقعیت عاطفی- هیجانی دیگر است منتهی نسبت دخالت عناصر جسمی و روانی در این درد به طرف کفه عناصر روانی می‌چربد . به علاوه این نسبت تابع درجه شدت رنج روانی است . وقتی رنج روانی وخیم و یا هیجان‌پذیری زیاد است نه تنها تجلیات مختلف درد جسمانی نظیر آه و ناله ، اشک و حرکات بدن وارد میدان می‌شوند بلکه همچنین خلق و خوی ، نظام عصبی خودکار و در نتیجه همه جسم به نحوی کم و بیش مهم در آن دخالت می‌کنند . تفاوت مهم دیگر بین دردهای جسمانی – روانی و درد روانی این است که درد روانی به جای آنکه فرد از درد در یک قسمت مخصوص بدن خود بنالد از دردی پراکنده رنج می‌برد . اگر حالت رنج روانی به اندازه کافی به اندازه کافی شدید و طولانی باشد یک حالت افسردگی خفیفی شخص پیدا می‌کند . به این ترتیب شخص پس از یک غم و غصه شدید پدیده‌ای ازخود نشان می‌دهد که به درد روانی معروف است ومی توان آن را یک نوع درد – بیماری نامید . یعنی در واقع یک نوع بیماری سازگاری است که از رنج های روانی ناشی می‌گردد و حتی می‌توان گفت که یک نوع درد عاطفه‌است که ریشه‌های روانی دارد وعلت آن را نباید در شرایط خارجی جست .

تاثیرات ضد درد زعفران چیست ؟

تقریبا بر کسی پوشیده نیست که زعفران و مواد موثره آن بویژه کروسین در تسکین درد کارساز واقع شده است و طی پژوهش ها و مطالعات مختلفی که انجام گردیده است ، این ادویه گران قیمت توانایی آن را دارد تا علاوه بر سایر محسنات خود ، به عنوان یک داروی ضد درد عمل کرده و تاثیری مانند مسکن های قوی داشته باشد . البته باید این نکته را یاداور شد که هیچگاه بدون مشورت پزشک و به صورت خودسرانه نباید چیزی را مصرف نمود اما به طور کلی میتوان بیان کرد که تاثیرات ضد درد زعفران به اثبات رسیده است و پیشنهاد می نمائیم به جای مصرف داروهای مُسکن شیمیایی که عوارض و عواقب بعدی را به همراه دارند سعی کنید از داروهای با منشا گیاهی بهره مند شوید .

ما در روزهای آینده به صورت اختصاصی در مورد تاثیرات مُسکن زعفران در درمان بیماری های مختلف ، مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه می نمائیم .

چگونه درد را درمان کنیم ؟

– اولین چیزی که در مورد درمان درد باید بدانید این است که سعی کنید به پزشک مراجعه کنید و درمان درد توسط پزشک تجویز شود و از درمان خودسرانه آن پرهیز کنید زیرا میتواند عواقب بدی را بدنبال داشته باشد زیرا هر دارو عوارضی دارد که ممکن است بیماری اولیه بیمار را بدتر و یا یک عارضه جدید برای بیمار ایجاد کند . به طور مثال برخی از داروهای مسکن عوارض گوارشی ، ضدانعقادی ،  قلبی ، کلیوی و کبدی دارد و مصرف آنها میتواند درد جدید به دردهای قبلی بیمار اضافه کند .

– سعی کنید بخش یا بخش های آسیب دیده بدن را محافظت نمائید و ضمن آن استراحت نمائید .

– داروهای NSAID (ضد التهابی غیرکورتونی) مانند : ایبوبروفن ، ناپروکسین ، کتروپروفن ، استامینوفن ، دیکلوفناک و پروکسیکام .

– بی حس کننده های موضعی .

– بلوک کننده های عصبی .

– طب سوزنی .

– تحریک کننده های الکتریکی .

– طب فیزیکی .

– جراحی .

– روان درمانی .

– تکنیک های ریلکسیشن و تغییرات رفتاری .

و نهایتا به سراغ زعفران آمده و به شما پیشنهاد می نمائیم تا برای درمان دردهای خویش اندکی زعفران را به صورت دمنوش میل نمائید ( برای تهیه دمنشو زعفرانی بر روی این متن کلیک نمائید ) .

 

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

منبع و مطالب مرتبط :

طرز تهیه دَم نوش زعفرانی

https://fa.wikipedia.org
دکتر سید علیرضا مهدوی  ( متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه ،  عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی )
دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
خبرگذاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *