تاثیرات داروهای مسکن شیمیایی برکلیه چیست ؟

تاثیرات داروهای مسکن شیمیایی بر کلیه چیست ؟

قسمت دوم ( آشنایی با عوارض داروهای شیمیایی بلاخص وقوع بیماری های کلیوی )

با دارینا زعفران همراه باشید…🌷😃🌷

نه تنها داروهای مسکن بلکه تمامی داروها باید زیر نظر دکتر متخصص مصرف شوند و به هیچ عنوان ( حتی داروهای گیاهی ) را نیز نباید بدون مشورت پزشک استفاده کرد . شاید با خود فکر کنید و یا بگویید که عیبی ندارد منکه همواره ژلوفن یا استامینوفن و… را مصرف کرده ام و اتفاقی هم نیفتاده است اما اینرا بدانید که مصرف هر دارویی باید توسط پزشک و در دوزهای تعیین شده باشد و در صورت عدم رعایت این موارد و یا مصرف طولانی مدت مسکن ها ، ممکن است یک مسکن عادی و معمولی هم باعث اسیب به کلیه های شما شود . به گفته دکتر عصمت قانعی ( فوق تخصص کلیه ) اکثر داروهایی که می توانند باعث آسیب کلیه شوند ، داروهایی هستند که تنها از طریق کلیه ها دفع می شوند . یا ساده تر بگوئیم ( این داروها از طریق دستگاه گوارش از بدن دفع نمی شوند و یا مانند الکل از طریق کبد به آن رسیدگی نمی شود ) ، پیشنهاد می نمائیم ضمن مطالعه مطلب فوق برای کاهش درد و اثبات اثرات درمانی زعفران ، به جای قرص های مسکن از زعفران بهره ببرید .

 

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

 

 

کلیه چیست ؟

کُلیه یا قُلوه (به فارسی سره: گُرده) یکی از اندام‌های درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است. کار کلیه تصفیه خون از مواد زائد و دفع متابولیت‌های بدن می‌باشد جالب است بدانید انسان می‌تواند با ۲۰٪ کلیه‌هایش زندگی نسبتاً سالمی داشته باشد . هر انسان در بدن خود دو کلیه دارد که شامل اجزا زیر است :

۱٫بافت‌های مخروطی کلیوی

۲٫سرخرگ‌های میان بافتی

۳٫سرخرگ کلیوی

۴٫سیاه‌رگ کلیوی

۵٫ناف کلیه

۶٫لگنچه کلیوی

۷٫میزنای

۸٫فرورفتگی فرعی

۹٫کپسول کلیوی

۱۰٫بخش پایینی کپسول کلیوی

۱۱٫بخش بالایی کپسول کلیوی

۱۲٫سیاه‌رگ میان بافتی

۱۳٫نفرون

۱۴٫فرورفتگی فرعی

۱۵٫فرورفتگی اصلی

۱۶٫برآمدگی کلیوی

۱۷٫ستون برتین یا ستون کلیوی

 

 

وظایف کلیه چیست ؟

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدننیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد . کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلتر، بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

دفع محصولات زائد متابولیک، مواد شیمیایی خارجی، داروها و متابولیت‌های هورمون‌ها[ویرایش]

دفع محصولات زائد متابولیسم که در بدن نیاز نیستند، عمدتاً بر عهده کلیه‌ها می‌باشد. اوره، کراتینین، اسیداوریک، محصولات نهایی تجزیه هموگلوبین و متابولیت‌های هورمون‌های مختلف از این دسته می‌باشند.

 

تنظیم تعادل آب و الکترولیت‌ها : لازمه برقراری هومئوستازی این است که دفع آب و الکترولیت‌ها دقیقاً مطابق با دریافت آن‌ها باشد.

 

تنظیم فشار شریانی :کلیه‌ها با دفع مقادیر متغیر سدیم و آب، نقش بارز در تنظیم بلندمدت فشار شریانی دارند. علاوه بر آن‌ها، با ترشح هورمون‌ها یا مواد مؤثر بر عروق مثل رنین در تنظیم کوتاه‌مدت فشار شریانی نیز نقش دارند. رنین باعث ساخت محصولات مؤثر بر عروق به مانند آنژیوتانسین۲ می‌شود.

 

تنظیم تعادل اسید و باز :

کلیه‌ها با دفع اسیدها و تنظیم ذخایر بازی مایعات بدن، تعادل اسید و باز را با همکاری ریه‌ها  تنظیم می‌کنند به این صورت که با خوردن مواد خوراکی که pH خون را پایین برده و به سمت اسیدی شدن می‌برند، کلیه‌ها میزان دفع یون‌های +H را افزایش می‌دهند؛ از طرفی در صورت مصرف غذاهایی که pH خون را افزایش داده و به سمت بازی (قلیایی) شدن می‌برد، کلیه‌ها میزان دفع یون -HCO3 یا همان یون بی کربنات را از طریق ادرار افزایش می‌دهند.

 

تنظیم تولید گویچه‌های سرخ :

کلیه‌ها اریتروپویتین ترشح می‌کنند که تولید گویچه‌های سرخ از سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغزاستخوان را تحریک می‌کنند. تقریباً تمام اریتروپویتین که در افراد سالم به خون ترشح می‌شوند، از کلیه‌ها است. اما ترشح بخشی از اریتروپویتین به خون را کبد بر عهده دارد.

 

تولید۱، ۲۵-دی‌هیدروکسی ویتامین دی۳ :

کلیه‌ها با هیدروکسیلاسیون ویتامین دی در کربن شماره ۱، شکل فعال ویتامین را تولید می‌کنند.

 

ساخت گلوکز :

کلیه‌ها در گرسنگی طولانی‌مدت از اسیدهای آمینه و سایر پیش‌سازها، گلوکز می‌سازد، این روند گلوکونئوژنز نام دارد.

 

 

عوارض داروهای مسکن بر روی کلیه های انسان :

عوارض داروهای مسکن بی شمار است که در این مطلب ما فقط بر روی کلیه ها تمرکز داشته و سعی داریم شما را با عواقب مصرف داروهای شیمیایی و تاثیرشان بر روی کلیه آشنا کنیم ، با مصرف داروهای شیمیایی مسکن دو نوع رخداد برای کلیه ها اتفاق می افتد :

۱- نارسایی حاد کلیه :

استفاده بیش از حد داروهای ضد درد ( مسکن )  باعث  نارسایی حاد کلیه می شود یا ساده تر بگوئیم مانند دستگاه های الکتریکی که به یکباره می سوند ، کلیه نیز ناگهان از کار  می افتد ! برای مثال داروهای مسکن می توان به آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم  و… اشاره کرد . پس از آنکه کلیه از کار افتاد فرد نیاز به دیالیز اورژانسی دارد تا خون تمیز شود . در حالت نارسایی حاد کلیه معمولا کلیه برگشت پذیر است و جای امیدواری هست و اگر فرد دیگر خودسرانه دارو مصرف نکند کلیه فعالیت خود را به طور طبیعی از سر می گیرد .

 

۲- نفروپاتی داروهای ضد درد (مسکن) :

فردی را تصور کنید که سالهاست از داروهای مسکن به صورت روزانه و آنهم بدون تجویز پزشک مصرف می نماید و نهایتا به پزشک مراجعه می نماید و با پاسخی تعجب برانگیز رو به رو می شود :

آقا/ خانم …. شما نیاز به دیالیز دائمی یا پیوند کلیه دارید !!!

نفروپاتی  ضد درد یک بیماری است که بدلیل مصرف خودسرانه داروهای مسکن سبب نارسایی برگشت ناپذیر کلیه و نیاز دائمی فرد به دیالیز می شود و یا آنکه فرد باید پیوند کلیه انجام دهد . محققان برآورد کرده اند که از هر ۱۰۰٫۰۰۰ نفر تقریبا ۴ نفر باید به دنبال کلیه جایگزین باشند و نکته مهم اینجاست که معمولا بانوان بالای ۳۰ سال بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند . دارو های مشتق فنانترن گروه به دلیل ارتباط آن با نفروپاتی ضد درد در بیشتر کشورها از بازار دارو جمع شده است. بسته به اینکه عملکرد کلیه شما چقدر کاهش یافته است، متخصص کلیه شما ممکن است به شما توصیه کند که رژیم غذایی خود را تغییر دهید، داروهایی را مصرف کنید تا از کم خونی و مشکلات استخوانی ناشی از بیماری کلیوی جلوگیری کند. همچنین نفرولوژیست شما با ویزیت منظم و آزمایش ادرار و خون، عملکرد کلیه شما را نظارت خواهد کرد.

تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده روزانه و طولانی مدت از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن ، استامینوفن ، مگافن و… ریسک ابتلا به بیماری های بی سر و صدا و خاموش کلیوی  را بالا می برند پس حتما قبل از مصرف خودسرانه داروهای مسکن به این نکته توجه داشته باشید و سعی کنید به طور کلی به جای داروهای ضد درد شیمیایی از مسکن های طبیعی از جمله زعفران بهره ببرید .

 

 

چه داروهایی برای کلیه مضر هستند ؟

به طور کلی داروهای شیمیایی و بلاخص داروهای مسکن مضر هستند ، اما اگر بخواهیم بر روی داروهای مسکن که تاثیر بیشتری بر روی کلیه دارند صحبت کنیم به طور ویژه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

آسپرین :

اگر بیمار کلیوی هستید و این دارو را مصرف می نمائید توجه کنید که ممکن است خونریزی شما افزایش یابد .هم چنین افرادی که کلیه هایشان دچار مشکل بوده است و یا افرادی که سایر مشکلات مانند بیماری کبد یا نارسایی شدید قلبی دارند نباید از آسپرین بدون مشورت با پزشک خود استفاده کنند . اگر تحت نظر پزشک آسپرین مصرف می کنید نگران نباشید . معمولا دوز پایینی از این دارو برای پیشگیری از حمله قلبی پیشنهاد می شود . مثلا استفاده از آسپرین بچه حتی برای بیماران دارای مشکل کلیه تحت نظر پزشک مناسب است .

اگر به صورت موقتی و یا دائمی از آسپرین استفاده می نمائید باید توجه نمائید که ممکن است این دارو باعث کاهش عملکرد کلیه های شما شود ، پس تا حد امکان سعی کنید از داروهای گیاهی مانند زعفران را با تجویز پزشک در رژیم روزانه خود بگنجانید .

 

داروهای موسوم به NSAIDs :

مصرف داروهای ضد درد معروف به NSAIDs  مانند ایبوبروفن، ناپروکسین، کتروپروفن، استامینوفن، دیکلوفناک و پروکسیکام تا حد امکان توصیه نمی شود مگر با تجویز پزشک . اگر بیماری کلیوی دارید در مورد مصرف این داروها با متخصص کلیه ( نفرولوژیست ) خود مشورت کنید .

مصرف مداوم این داروها ممکن است به طور موقت و یا شاید به طور دائمی باعث کاهش عملکرد کلیه شود ، پس تا حد امکان سعی کنید از داروهای گیاهی مانند زعفران را با تجویز پزشک در رژیم روزانه خود بگنجانید .

دکتر علیرضا گلشن ( متخصص کلیه و مجاری ادراری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ) بیان می نماید : برای مصرف داروهای مسکن به پزشک مراجعه نمائید . مصرف خودسرانه و به صورت طولانی مدت مسکن ها به ویژه مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر بروفن و ژلوفن باعث آسیب بر پیکره کلیه ها می گردد .

مژگان جلال‌زاده ( فوق تخصص کلیه و استادیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان ) بیان می نماید : مصرف بیش از حد مسکن‌ها از جمله استامینوفن کدئین‌ و همچنین مصرف افراطی نمک ، روغن‌ جامد ، دخانیات ، عدم تحرک و چاقی در بروز بیماری های کلیوی نقش مهمی دارند .

دکتر علیرضا کابلی : عمده‌ترین عارضه مصرف خودسرانه داروهای مسکن ، ایجاد زخم و ساییدگی در دستگاه گوارش یا همان زخم معده است .

داروهای مسکن خطر سرطان کلیه را افزایش می دهند 

افرادی که بیش از ۱۰ سال از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن ، دیکلوفناک و ناپروکسن استفاده کنند ، سه برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان کلیه قرار می گیرند .

 

با کلیک بر روی این متن زعفران قائنات را هم اکنون سفارش دهید

منبع و مطالب مرتبط :

طرز تهیه دَم نوش زعفرانی

آشنایی با اثرات ضد درد زعفران

https://fa.wikipedia.org
دکتر سید علیرضا مهدوی  ( متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه ،  عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی )
دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
خبرگذاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *